Xəzər dənizində beynəlxalq kruiz marşrutu gələn il açıla bilər
Qazaxıstan-Türkmənistan-İran-Azərbaycan-Rusiya kimi ölkələr arasında dairəvi kruiz marşrutu gələn ildən istifadəyə verilə bilər.
“Kazinform”un məlumat;na görə, bunu Qazaxıstanın Sənaye Nazirliyinin Nəqliyyat Komitəsinin sədri vəzifəsini icra edən Kasım Tlepov bildirib.
Onun sözlərinə görə, Xəzər dənizi ilə həmsərhəd olan beş ölkə kruiz turizmini inkişaf etdirmək üçün müvafiq işlər görür və əsas məsələləri həll edir: “Məsələn, biz Aktau şəhərinin necə dəyişdiyini görürük. Sahil abadlaşdırılıb, otellər tikilib. Mangistau vilayəti, Aktau şəhəri turizmin inkişafında böyük potensiala malikdir”.
K. Tlepov bildirib ki, hazırda onların gözləntisi kruiz gəmisinin hazır olmasıdır: “Bu gəmini Rusiya tərəfi Həştərxanda tikir. Gəmi "Velikaya Rus" adlanacaq. Düşünürük ki, gələn il gəmi tam hazır olacaq”.
O, planlaşdırılan kruiz gəmisinin hansı marşrutla hərəkət edəcəyi barədə də məlumatla bölüşüb. "Həştərxandan Aktauya, Aktaudan Türkmənistanın "Avaza" turizm mərkəzinə, oradan İranın Əmirabad şəhərinə, Əmirabaddan Bakıya və Mahaçqalaya marşrutlar açılacaq. Beləliklə, gələcəkdə beş ölkə ərazisindən bütün dünyanı dolaşan turizm marşrutu fəaliyyət göstərəcək”, - deyə K. Tlepov bildirib.
Qeyd edək ki, transsərhəd kruiz marşrutunun potensial turist axını mövsümdə 30 min nəfər təşkil edəcəyi gözlənilir.

Международный круизный маршрут по Каспию может быть открыт в следующем году
В следующем году может быть запущен кольцевой круизный маршрут между такими странами, как Казахстан-Туркменистан-Иран-Азербайджан-Россия.
Как сообщает «Казинформ», об этом заявил исполняющий обязанности председателя комитета по транспорту Министерства промышленности Казахстана Касым Тлепов.
По его словам, пять стран, граничащих с Каспийским морем, ведут соответствующую работу по развитию круизного туризма и решению основных вопросов: «Например, мы видим, как меняется город Актау. Пляж был благоустроен, построены отели. Мангистауская область, город Актау имеет большой потенциал в развитии туризма.
К. Тлепов сообщил, что в настоящее время ожидается готовность круизного лайнера: «Российская сторона строит этот корабль в Астрахани. Корабль будет называться «Великая Русь». Мы думаем, что корабль будет готов в следующем году».
Он также поделился информацией о планируемом маршруте круизного лайнера. «Откроются маршруты из Астрахани в Актау, из Актау в туристический центр «Аваза» Туркменистана, оттуда в город Амирабад в Иране, из Амирабада в Баку и Махачкалу. мире через территории пяти стран будут действовать», — сказал К. Тлепов.
Следует отметить, что потенциальный туристический поток трансграничного круизного маршрута ожидается на уровне 30 000 человек за сезон.