Azərbaycan Henley&Partners Pasport İndeksində mövqelərini bir qədər pisləşdirib - LİDERLƏRİN SİYAHISI
1359      21.07.2022
19 iyul 2022-ci ildə Henley & Partners şirkəti Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının (IATA) məlumatlarına əsaslanaraq 2022-ci ilin üçüncü rübü üçün Pasport İndeksinin nəticələrini təqdim etdi. Azərbaycan bu indeksdə 78-ci yerdədir, ötən rübdə isə ölkəmiz 75-ci yerdə idi.
Reytinqdə lider Yaponiyadır. Avropa İttifaqına (Aİ) üzv dövlətlər reytinqin ilk onluğundadır - Almaniya və İspaniya 190 vizasız istiqamətə çıxış imkanı ilə 3-cü yerdədir. Əfqanıstan sonuncu yerdə qalır və onun vətəndaşları dünyanın 27 ölkəsinə vizasız daxil olurlar. AB, Avstraliya, Kanada, Yaponiya, Yeni Zelandiya, ABŞ və Böyük Britaniyada viza çətinlikləri və hava məkanının bağlanması səbəbindən Rusiya pasportuna sahib olanların praktiki olaraq dünyanın qalan hissəsi ilə əlaqəsi kəsilib. Ona görə də ruslar bu istiqamətlərə getməkdə çətinlik çəkirlər. Onlar üçün İstanbul və Dubay mərkəzi tranzit məntəqələrinə çevrilib. Nəzəri olaraq, Rusiya pasportunun mövqeyi çox dəyişməyib - dünyanın 119 ölkəsinə vizasız girişlə reytinqdə 50-ci yerdədir. Ötən müddət ərzində Rusiya Albaniya, Beliz və Burundi ilə vizasız sazişlər bağlayıb.
Azərbaycanda karantin rejimi nə vaxt ləğv olunacaq?
12.05.2022
Səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanda xüsusi karantin rejim...

Азербайджан несколько ухудшил свои позиции в индексе паспортов Henley&Partners - СПИСОК ЛИДЕРОВ
19 июля 2022 года компания Henley & Partners представила результаты Индекса паспортов за третий квартал 2022 года на основе данных Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA). Азербайджан по этому показателю находится на 78-м месте, а в прошлом квартале наша страна была на 75-м месте.
Лидером рейтинга является Япония. Государства-члены Европейского Союза (ЕС) находятся в первой десятке рейтинга – Германия и Испания на 3-м месте с возможностью доступа к 190 безвизовым направлениям. Афганистан занимает последнее место, и его граждане въезжают в 27 стран мира без визы. Владельцы российских паспортов практически отрезаны от остального мира из-за проблем с визами и закрытия воздушного пространства в ЕС, Австралии, Канаде, Японии, Новой Зеландии, США и Великобритании. Поэтому россиянам сложно идти по этим направлениям. Для них Стамбул и Дубай стали центральными транзитными пунктами. Теоретически положение российского паспорта почти не изменилось — он находится на 50-м месте в рейтинге с безвизовым доступом в 119 стран мира. За прошедший период Россия подписала соглашения о безвизовом режиме с Албанией, Белизом и Бурунди.