Almaniya oktyabr ayından təyyarələrdə maskaları bərpa edəcək
Alman səlahiyyətliləri, ölkənin oktyabr ayında COVID-19-dan qorunmaq üçün daxili tədbirlər görəcəyini söylədi. Almaniya hökuməti hesab edir ki, temperatur aşağı düşdükcə yoluxmaların sayı yenidən artmağa başlayacaq. Beləliklə, payız-qış dövründə virusun yayılmasının qarşısını almaq üçün tədbirlərin tətbiqi qərara alınıb.
Səlahiyyətlilər 2022-ci ilin oktyabr ayından ölkənin bəzi ərazilərində hava və şəhərlərarası ictimai nəqliyyatda maska ​​rejiminin tətbiq olunmalı olduğunu bildirib.
"Ölkənin müəyyən ərazilərində xüsusi qoruyucu tədbirlər - havada və uzun məsafəli ictimai nəqliyyatda, xəstəxanalarda və digər tibb müəssisələrində maska ​​taxmaq tələbi tətbiq edilməlidir".
Bundan əlavə, federal ştatlar yerli ictimai nəqliyyatdan istifadə edərkən və müxtəlif qapalı ictimai yerlərə, o cümlədən idman tədbirləri və restoranlara səfər edərkən vətəndaşlardan, eləcə də turistlərdən maska ​​taxmağı tələb edə bilər. Bununla belə, vurğulanıb ki, test nəticəsi mənfi olan hər kəs, həmçinin peyvənd olunmuş və ya virusdan sağalmış hər kəs maska ​​taxmaq tələbindən azad edilməlidir.
Eyni zamanda, səhiyyə sistemi təhlükə altında olarsa, yerli hökumətlər öz qaydalarını tətbiq etmək və əlavə tədbirlər tətbiq etmək hüququna malikdirlər. Hökumət yeni daxili tədbirləri elan etməklə yanaşı, Almaniyanın xarici turistlər üçün giriş qaydalarını sərtləşdirməyəcəyini söylədi. Beləliklə, onun son press-relizlərindən birində açıq şəkildə bildirilir ki, gələn bütün səyahətçilər hələ də peyvənd sertifikatlarını, sağalma və ya sınaq sertifikatlarını təqdim etməkdən azaddırlar.

Власти Германии заявили, что в октябре страна примет внутренние меры для защиты от COVID-19. Правительство Германии считает, что число инфекций снова начнет расти по мере снижения температуры. Таким образом, было принято решение о реализации мер по недопущению распространения вируса в осенне-зимний период.
Чиновники заявили, что с октября 2022 года масочный режим должен применяться в воздушном и междугороднем общественном транспорте в некоторых районах страны.
«В отдельных районах страны должны применяться специальные меры защиты — требование ношения маски в воздухе и в общественном транспорте дальнего следования, в больницах и других медицинских учреждениях».
Кроме того, федеральные земли могут требовать от граждан, а также туристов, носить маски при пользовании местным общественным транспортом и посещении различных закрытых общественных мест, в том числе спортивных мероприятий и ресторанов. Тем не менее, он подчеркнул, что любой, у кого отрицательный результат теста, а также любой, кто был вакцинирован или вылечился от вируса, должен быть освобожден от ношения маски.
В то же время органы местного самоуправления имеют право применять свои правила и применять дополнительные меры, если система здравоохранения находится в опасности. В дополнение к объявлению о новых внутренних мерах правительство заявило, что Германия не будет ужесточать правила въезда для иностранных туристов. Так, в одном из ее недавних пресс-релизов четко сказано, что все прибывающие путешественники по-прежнему могут предъявить сертификаты о прививках, выздоровлении или тестах.