Türkiyədə rus turistlər üçün yeni ödəmə sistemi yaradılır
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Rusiya lideri Vladimir Putin arasında telefon danışığında razılaşdırılmış bəzi məsələlər həllini tapır.
Turizmplus.az Türkiyə mediasına istinadən xəbər verir ki, rusiyalı turistlərin Türkiyəyə gələ bilməsi üçün əlavə uçuşlar həyata keçirilməsinə razılıq verilib.
Bundan əlavə, müharibə səbəbiylə AB və Qərb ölkələrinin sanksiyaları nəticəsində «Visa» və «Mastercard» ödəmə üsullarından istifadə edə bilməyən rusiyalı turistlər üçün «Rebit Card» adlı yeni pul kartı sistemi üzərində çalışıldığı öyrənilib. Rus turistlər telefonlarına quraşdıracaqları proqramla Türkiyədə ödənişlər edə biləcəklər.
Qeyd edək ki, bəzi dövrlərdə «MIR» kart sistemi «Visa» və «Mastercard»-a alternativ olaraq istifadə edilib, lakin Türkiyə bankları Aİ və Qərb ölkələrinin sanksiyaları təhlükəsi səbəbindən bu ödəniş üsulundan istifadə prosesini dayandırıb.

Для российских туристов в Турции создается новая платежная система
Некоторые вопросы, согласованные в телефонном разговоре между президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и лидером России Владимиром Путиным, решаются.
Как сообщает Turizmplus.az со ссылкой на турецкие СМИ, согласованы дополнительные рейсы для приезда российских туристов в Турцию.
Кроме того, стало известно, что разрабатывается новая платежная карточная система под названием «Rebit Card» для российских туристов, которые не могут использовать платежные системы «Visa» и «Mastercard» из-за санкций ЕС и стран Запада из-за войны. . Российские туристы смогут совершать платежи в Турции с помощью программы, которую они установят на свои телефоны.
Следует отметить, что в некоторые периоды карточная система «МИР» использовалась как альтернатива «Visa» и «Mastercard», но турецкие банки прекратили использование этого способа оплаты из-за угрозы санкций ЕС и Запада.