Bu ölkələrə verilən vizalarla bağlı mühüm xəbər
Latviya, Estoniya və Sloveniya ölkələrinə vizaların verilməsində müştərilərə səmərəli xidmətin təmin edilməsi məqsədilə Latviyanın Azərbaycandakı səfirliyi konsulluq işlərinin təşkilində dəyişikliklər edib.
Turizmplus.az xəbər verir ki, bu barədə Latviyanın Azərbaycandakı səfirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, iyul 10-dan etibarən viza ərizələrinin təqdim edilməsi üçün görüş Latviyanın Azərbaycandakı Səfirliyinin pieraksts.mfa.gov.lv saytından bron edilə bilər.
Latviya, Estoniya və Sloveniyaya viza üçün tələb olunan sənədlər isə VFS Global Viza mərkəzinə təqdim edilə bilər.
Səfirlikdən bildirlib ki, yalnız aşağıdakı kateqoriyadan olan şəxslər viza ərizələrini birbaşa səfirliyə təqdim edə bilərlər
— diplomatik və xidməti pasportlara malik olanlar, Azərbaycanın Latviya, Estoniya və Sloveniyadakı nümayəndəliklərinin əməkdaşlarının şəxsi ziyarətçiləri, Latviya və Avropa İttifaqı vətəndaşlarının ailə üzvləri, eləcə də səfəri humanitar məsələlər ilə əlaqəli şəxslər (qohumunun ağır xəstəliyi və ya dəfn mərasimində iştirak).
Digər konsulluq xidmətləri (yaşayış icazəsi üçün müraciətlər, Latviyanın müxtəlif məlumat bazalarından sorğular, Latviyadan şəxsiyyəti təsdiq edən sənədlərin verilməsi və s.) əvvəlcədən görüş vaxtı təyin edilməklə birbaşa səfirlikdə göstərilir.

В целях эффективного обслуживания клиентов при выдаче виз в Латвию, Эстонию и Словению Посольство Латвии в Азербайджане внесло изменения в организацию консульских дел.
Как сообщает Turizmplus.az, об этом сообщили в посольстве Латвии в Азербайджане.
Сообщалось, что с 10 июля записаться на подачу заявлений на получение визы можно на сайте посольства Латвии в Азербайджане pieraksts.mfa.gov.lv.
Документы, необходимые для визы в Латвию, Эстонию и Словению, можно подать в Визовый центр VFS Global.
Посольство сообщило, что только лица из следующих категорий могут подавать заявления на получение визы непосредственно в посольство
— владельцы дипломатических и служебных паспортов, личные посетители сотрудников представительств Азербайджана в Латвии, Эстонии и Словении, члены семей граждан Латвии и Европейского Союза, а также лица, визит которых связан с гуманитарными вопросами (тяжелая болезнь родственник или участие в похоронах).
Другие консульские услуги (заявки на вид на жительство, запросы из различных баз данных Латвии, выдача документов, удостоверяющих личность из Латвии и т. д.) предоставляются непосредственно в посольстве по предварительной записи.